IPHaber
Son Yazılar

Telekom


11833 Artık İnternet'ten de Hizmet Veriyor

Eylül 5, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Bilinmeyen numaraların araştırılmasında kullanılan 118 servisi, ülkemizde 2004’de başlayan “telekom sektörünün serbestleştirilmesi” çalışmaları çerçevesinde, bugün BTK’dan lisans alan 13 firmasının yer aldığı bir sektör haline geldi.

Rekabetin gün geçtikçe kızıştığı ve toplam pazarın 2011’in ortalarında 36 milyon TL’ye ulaştığı 118 bilinmeyen numaralar sorgulama hizmetlerine 11833 bir yenisini daha ekledi. Telefonda bilinmeyen numaralar ve adres sorgulama hizmetini internete taşıyan 11833, bilinmeyen numaralar şirketleri arasındaki rekabeti sanal ortama taşıdı. Yakın zamanda kullanıma sunulan yeni uygulama ile Avea, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’ a kayıtlı yaklaşık 50 milyon bilinmeyen numaraya artık internet üzerinden de ulaşılabiliniyor.

Telefonda bilinmeyen numara ve adres sorgulama hizmeti veren şirketler arasında artan rekabete yeni bir soluk getiren 11833 yeni uygulamasıyla rehberlik hizmetini artık web üzerinden gerçekleştirmeye olanak tanıyor. Uygulamaya soktuğu web’den bilinmeyen numara ve adres sorgulama hizmeti ile bu pazarda ilk olma özelliği taşıyan şirket rekabeti şimdi de sanal ortama taşıdı. 11833 markasıyla bilinen Vastech şirketinin geliştirdiği uygulama ile artık ulaşılmak istenen numaralar www.11833.com.tr adresi üzerinden bilgisayar başından kalkmadan sorgulanabilecek. Web uygulamasıyla yaklaşık 50 milyonluk bilinmeyen numaralar datasını bilgisayarların yanı sıra içersinde internet bağlantısı sunan telefonlarla da sorgulamak mümkün olacak.

Avrupa’da rehberlik hizmetlerinin telefondan web ortamına kaydığını belirten Vastech Genel Müdür Yardımcısı Hamza Şanda bunu şöyle ifade etti :

“Biz de Türkiye’de 118 bilinmeyen numaralar pazarında bu yeniliğe öncülük ederek hizmetlerimizin önemli bir bölümünü internet üzerine kaydırıyoruz”.

Yakın zamanda kullanıma sunulan bilinmeyen numaralar web sorgulamasıyla 4 operatöre kayıtlı yaklaşık 50 milyon telefon numarasını artık internet sitesinden sorgulama imkânı da vereceklerini belirten Şanda,

“Bu uygulama ile önemli bir pazar payı elde etmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda kullanıcılara daha hesaplı ve daha kolay bir sorgulama fırsatı da sağlamış olacağız”

diye konuştu. Kullanıcıların ister telefon numarası ister şahıs ya da firma ismi üzerinden sorgulama yapmasına olanak tanıyan yeni sistem, www.11833.com.tr üzerinden üyelik sistemi ile kullanılabilinecek. Ayrıca üye olan herkese günlük 1 sorgulama hediye edecek.

Bir sorgunun 0,66 TL ile 1,1 TL arasında ücretlendirildiği sistemde ayrıca düzenli sorgulama ihtiyacı olan şirketler için abonelik sistemi de geçerli olacak. Bu sayede şirketlerin sorgu hizmetinden kurumsal olarak daha uygun fiyata ve daha hızlı yararlanması sağlanacak. Bunun dışında web uygulaması firmalara kendi şirket bilgilerini ‘Firma Rehberine’ kayıt ettirme şansı vererek daha fazla müşteriye ulaşmasına da imkân tanıyacak.

Yeni uygulama özellikle yurtdışından Türkiye’de aradığı isme ulaşmak isteyenlere kişinin telefon numarasına çok daha ucuza ve doğru ulaşmasına imkân verecek. Uygulama ile artık sosyal paylaşım sitelerinde bir yakınına, eski bir arkadaşına rastlayan kişiler bilgisayarından hiç kalkmadan istedikleri kişinin iletişim bilgilerine ulaşabilecek.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat