IPHaber
Son Yazılar

Telekom


11 Yeni Bakanlığın içinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Geliyor mu?

Mayıs 17, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

61.hükümetin giderayak TBMM’den 6 aylığına aldığı Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi ile yapacağı çalışmalardan birisinin bakanlar kurulunu yeniden yapılandırma olduğu ortaya çıktı.

Buna göre, 8 Devlet Bakanlığı kapatılırken, eskiden devlet bakanlığı altında toplanan bazı görevlerden sorumlu olacak 11 yeni bakanlık kurulacak. Bazı bakanlıklar tamamen kapatılırken, bazı bakanlıklar bölünecek ya da değiştirilecek. Şu anda Başbakan dahil 26 kişiden oluşan Kabine Başbakan’ın yanısıra toplam 21 bakandan oluşacak. 4 Bakan aynı zamanda başbakan yardımcısı olacak.

Bilişim sektörünü ilgilendiren ise, ilk defa “Bilişim” adı taşımasa da, bu sektörün de kapsanacağını sandığımız bir bakanlıktan bahsediliyor olması. Buna göre, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kapanırken yerine 2 bakanlık kurulacak. Ancak ilk olarak Bugün gazetesinde yer alan ve diğer mecralara oradan kopyalandığını düşündüğümüz haberlere bakıldığında, bu 2 bakanlıktan sadece birisinin “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” olarak adlandırıldığını görüyoruz. Ya da haberi ilk alan gazeteci arkadaş, birisi Sanayi, diğeri Teknoloji Bakanlığı adını taşıyan 2 bakanlık kurulacağı bilgisini düzgün alamamış. Bunları pazartesi günü yeniden inceliyor olacağız.

Bakan Kim Olacak?

Bilişim ve haberleşme sektörü, hep Ulaştırma Bakanlığı altında işlem gördü. Son 8 yıldır da Binali Yıldırım bu konudan sorumlu bakan. Son 5 aydır, ortalıkta dolanan söylentilere bakılırsa, Binali Yıldırım’ın seçimden sonra Ulaştırma Bakanlığı yerine yeni bir bakanlığa atanacağı, Tübitak gibi teknolojik kurumların da bu bakanlığa bağlanacağı ve aynı zamanda Başbakan Yardımcısı olacağı belirtiliyor.

Gerçi Binali Bey’in atanacağı bu bakanlığın ismi devlet bakanlığı olarak adlandırılıyor ve bu nedenle ise bilişim bakanlığına, Türk Telekom’un mevcut Genel Müdürü ya da milletvekili Reha Denemeç gibi başka isimler yakıştırılıyordu.

Ama son haberde “teknolojinin gelişmesinden de sorumlu olacak” ve “Şu anda başbakanlığa bağlı olan TÜBİTAK bu bakanlığa bağlanacak. Yakın gelecekte kurulması planlanan Türk Uzay Kurumu da bu bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösterecek.” ifadeleri kullanılmış. Buraya bakarak, yeni tanımlanan bakanlığa Binali Yıldırım’ın atanabileceği düşünüyoruz.

Bilişim Bakanlığı Hep Tartışılıyor

Bilişim Bakanlığı, uzun süredir hem siyasi, hem de bilişim çevrelerinde çeşitli yönleriyle tartışılıyor. Bazen de komik bir şekilde.

Komik diyoruz çünkü, daha ismi konusunda bile tartışmalar var. Bilişim Bakanlığı olursa şöyle olur, Bilgi Toplumu bakanlığı olursa böyle olur tartışmasının taraftarları 2000’lerin ilk yıllarında adeta en önemli mesele buymuş gibi, ortada olmayan bakanlığın adı üzerine ateşli tartışmalar yaptılar.

Ama asıl önemli tartışma, bu bakanlığın kurulmasının bilişim sektörünü kötüye götüreceği iddiaları çevresinde gelişiyor. Bugün Antalya’da TBD’nin Kamu-BİB konferansındayım. Orada da bir panelde, bu 11 yeni bakan haberinden bağımsız olarak, aynı tartışma yer aldı[1].

Bu tartışmanın “olumsuz düşünen” tarafları, böyle bir bakanlığın kurulması durumunda, bir sürü yönetmelik, kanun vs arasında işlerin aksayacağı düşüncesinde.

Acaba aksayacak ne var?

Bakanlık kurulmalı diyenler ise, işin-sektörün bir sahibi olmalı diye düşünüyorlar. Ben de bu taraftayım.

Çünkü Türk Telekom gibi bir dev devlet şirketi olduğu için Ulaştırma Bakanlığı, telekom sektörü ile uzun yıllardan beri yakından ilgilendi ve sahiplendi ama bilişim sektörü için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Yıllardan bu yana üvey çocuk muamelesi gören ve bugün 9,5 milyar $ olarak tanımlanan bilişim sektörü, sahipsizlikten tamamen çok uluslu firmaların ve onların Türk temsilcilerinin cirit attığı bir alan oldu. Hadi donanım alanında treni kaçırdık diyelim ama bu sahipsizlik nedeniyle, parası bol ve bu nedenle reklam olanağı yüksek çok uluslu firmaların arasında, var olan bir kaç yazılım firmamız yok oldu ya da güdük kaldılar. Devlet ihalelerini bile çok uluslu firmalara kaybettiler (hatta ihalelere hiç giremediler)

Oysa bir devletin kendisi, kendi yazılımını desteklemiyorsa, kim destekleyecek? Üretim olmayan bir sektör ülkeye nasıl istihdam ve gelirde devamlılık sağlayacak, kar sağlayacak?

Bilişimde ileride olduğumuzu, bankalarımızın teknolojide ne kadar yenilikçi olduğunu konuşuyoruz ama kar hanesi hep çok uluslu firmaların lehine yazılıyor.

Dedik ya.. sektörün sahiplenilmesi gerekli..

Dolayısıyla biz bu tür bir bakanlığı sevinçle karşılıyoruz. Detayları da takip ediyor ve turk.internet.com okuyucuları için raporluyor olacağız.

Not : Antalya’da 12-15 Mayıs 2011 tarihleri arasında düzenlenen TBD Kamu Bilgi İşlem Yöneticileri Toplantısında (Kamu-BİB 13) bu konuda bir panel düzenlendi. Yıl içinde bir çalışma grubu tarafından yapılan çalışmaların sonuçlarının açıklandığı ve “Bilgi Toplumu Ajansı” önerisinden bahsedilen bu panel için TBD’ciler konuya tepeden yaklaşmışlar ve “Üst Yapı Ne Olmalı?” diye sormuşlardı. Bu toplantıyı takip ettik. Ayrı bir haberimiz içinde bu panelin notlarını okuyor olacaksınız.

Alıntı: Turk.Internet.com

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat