IPHaber
Son Yazılar

Genel


1 Mayıs'tan sonra mobil görüşmelerde %30 indirim!

Nisan 14, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yeni arabağlantı tarifelerini açıkladı. 1 Mayıs’tan sonra cep telefonu görüşme ücretleri yüzde 30 ucuzlayacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (2009) 1 Mayıs 2009’dan geçerli olmak üzere tekekom operatörlerinin kendi aralarında uygulayacakları arabağlantı ücret tarifelerini yayınladı. Yeni tarifelere göre operatörler birbirlerine ödedikleri toptan görüşme ücretlerinde yaklaşık yüzde 30 tasarruf sağlayacaklar. Operatörlerin bu ücretleri tüketiciye yansıtması durumunda, cep telefonu görüşmeleri ve sabit telefondan cep telefonlarına doğru yapılan görüşmelerde de indirim yapılacak.

1 dakikalık görüşme ücretleri

Turkcell 6,55 kuruş (9,10 kuruştan yüzde 28,02 indirim yapılıyor)
Vodafone 6,75 kuruş (9,50 kuruştan yüzde 28,95 indirim yapılıyor)
Avea 7,75 kuruş (11,2 kuruştan yüzde 30,8 indirim yapılıyor)

Türk Telekom şehiriçi 1,39 kuruş (1,71 kuruştan indirim yapılıyor)
Türk Telekom alan içi 1,71 kuruş (daha önce bu tarife yoktu)
Türk Telekom şehirlerarası 2,70 kuruş. (inidirim yok)

Avrupa’da en ucuz arabağlantı ücretleri

AB-27 Ortalaması 18,1 Kuruş
İsveç 9,46 Kuruş
Finlandiya 11 Kuruş
İngiltere 11,73 Kuru
Avusturya 12,48 Kuruş
Slovenya 13,27 Kuruş
Romanya 14,1 Kuruş
Fransa 14,25 Kuruş
İspanya 14,56 Kuruş
İtalya 18,41 Kuruş
Bulgaristan 26,62 Kuruş

AB’ye üye ülkelerin “BTK”lar birliği ERG verilerinden derlenmiştir.
Hesaplamalarda 1 Euro = 2,08 TL, 1 GBP = 2,30 TL olarak alınmıştır

1 Milyon Euro’luk araştırma

BTK bu tarifeleri oluşturmak için ilk defa maliyet analizi temelinde bir tarife belirledi. AB’den finansmanı sağlanan araştırmada operatörlerin maliyet analizleri yapılarak, arabağlantı tarifelerinde uygulanması gereken ücretler bu analizlere göre oluşturuldu. AB Bilgi Toplumu ve Medya Komisyonu da tüm AB üyesi telekomünikasyon oteritelerinin 2011 yılına kadar arabağlantı referans tekliflerinde bu modeli uygulamasını şart koşuyor.

Arabağlantı sorunu

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de arabağlantı konusunda operatörler arasında büyük anlaşmazlıklar bulunuyor. Avrupa Birliği Bilgi Toplumu ve Medya Komisyonu 27 AB ülkesindeki operatörlerin arabağlantı ücretlerini indirmesi konusunda sürekli baskı yapıyor. Halen AB’de ortalama 8,7 Euro Cent (18,1 Kuruş) olan bağlantı ücretlerinin 2011 yılında 5,03 Euro Cent (11,03 Kuruş) seviyesine indirilmesi öngörülüyor. Daha sonra ise Operatörler ise bu indirimlere uymamak için sürekli olarak ayak diretiyorlar.

Türkiye’de de anlaşmazlık var

Türkiye’de de anlaşma arabağlantı sorunları zaman zaman gündeme geliyor. Son olarak Türk Telekom, Turkcell’i kendi şebekesendi konuşan müşterilere arabağlantı tarifesinden daha düşük ücret uygulayarak rekabeti engellemekle ilgili suçlamış ardında n da Avea, bu suçlamayı destekleyerek Turkcell’in abonelerine arabağlantı ücretlerinden daha düşük fiyat vermesini eleştirmişti. Konu zamanında Turkcell ve BTK arasında da davalara konu olmuştu.

“Turkcell rekabeti zorlaştırıyor”

Avea CEO’su Cüneyt Türktan yeni arabağlantı tarifeleri ile ilgili yaptığı açıklamada bu fiyatlarla birlikte diğer operatörlerle konuşulacak avantajlı tarifeler sunmaya devam edeceklerini belirtirken “Maliyet hesaplarında fiyatların Türkiye’de daha da aşağıya indirilebileceğini görüyoruz. Fiyatların daha da aşağıya indirilmesini istiyoruz” diyor.

AVEA AÇIKLAMASI

Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray ise ANKA ajansına yaptığı açıklamasında “Türkiye’deki asıl sorun arabağlantı ücretleri değil, şebeke içi ve şebeke dışı fiyatlardaki farktır” dedi.

VODAFONE AÇIKLAMASI

Turkcell kanadında ise AB üyesi ülkelerde uygulanan arabağlantı ücretleri referans verilerek “Ülkemizde bu fiyatlar AB üyesi ülkelerin ortalamasının yarısı kadar. Bu fiyatların daha da aşağıya indirilmesi mümkün değil” yaklaşımı ön plana çıkıyor.

Arabağlantı zarar ettiriyor

Arabağlantı ücretleri özellikle başka şebekelere doğru yoğun arama gerçekleştiren abone profilleri için büyük bir gider hatta zarar hanesi olarak görülüyor. Avea’nın her yöne doğru ayda 10 bin dakika konuşma ücreti sunan “Her Yöne Sınırsız” tarifesinde abonelerden KDV dahil 55 TL ( Net 46,61 TL) ücret tahsil ediliyor.

Avea tahsil ettiği bu ücretle, abonesini Turkcell hatlarla ayda sadece 712 dakika, Vodafone ile ise 690 dakika konuşturabiliyor. Abonenin her ay bu yönlere doğru yapacağı fazla dakikalar ise Avea’nın zararına yazıyor. Bu paketle abone her ay 10 bin dakika konuşma yapabiliyor.
Arabağlantı nedir?

Arabağlantı, birbirlerinden farklı telekom operatörleri arasında yapılan görüşmelerde operatörlerin kendi aralarında ödedikleri ücrettir.
Diyelim sizin bir Vodafone hattınız var. Sizin, Avea’ya ait bir telefon numarasını aradığınızda yapacağınız her 1 dakikalık konuşma karşılığında, Vodafone Avea’ya bugün 11,2 kuruş. (0,112 TL) ücret ödüyor.
Bunun için operatörlerin kendi şebekesinden dışarıya doğru yaptığınız aramaların ücretleri genelde daha yüksek faturalanıyor.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat